0 532 058 4520
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Logar ve Boru Hattı Tespit

12 Temmuz 2017
288 kez görüntülendi

TIKALI BORU VE YER TESPİTİ

Sıhhi tesisat atıksu sisteminde borular yapının altında gizli ve karmaşık bir şekilde durmakdadır. Tıkanıklık sorunu yaşandığında önce tıkanıklık açma işlemi ve görüntüleme yapılır eğer sonucunda tesisat hatası, çökme ve buna benzer sorunlar tespit edilirse zemini kırıp tesisatı ortaya çıkarmak kaçınılmazdır. Bundan sonra noktasal tespit dediğimiz çalışma devreye girmelidir.

Kısaca bahsedecek olursak;
Tesisatın içine gönderilen verici (sonda) yüzeyden dedektör ile eşleştirilip tam noktasını tespit eder ve derinlik ölçüsü verir. Bu işlem profesyonel cihazlar ve tecrübe ile birleştiğinde sorun en az hasar ve maliyet ile çözülmüş olur.


RADYE TEMELDEKİ BORULARIN TESPİTİ

İnşaat alanında sağlam ve kolay olduğu düşünülen RADYE temel sisteminde atıksu giderleri demirlerin arasından döşenerek rögar hattına taşınır. Ancak bu işlem ehil kişiler tarafından yapılmadığında yada yeterince dikkat edilmediğinden dolayı tıkanma, sızdırma, su taşması gibi sorunlar daireler su kullanımına başladığında gün yüzüne çıkmaktadır.

Radye temelden taşınan atık su borularını dedektör sistemiyle noktasal tespitte bulunup 1-2 metre kırıp tamir etmek mümkündür. Sorunun bir iki metreden fazla olması durumunda temele vereceği hasar riske edilemeyeceğinden farklı teknik çözümler üretilmelidir. (Üst kat tesisatlarının ayrılması gibi)


BİLİNMEYEN YER ALTINDAKİ RÖGARLARIN NOKTASAL TESPİTİ

Binalarda kullanılan Lavabo, Mutfak, Wc, Balkon atıksu boruları zemin katta toplanarak bina dışındaki Rögar dediğimiz kapaklı kuyuya taşınır. Buradan’da merkezi kanalizasyon hattına gönderilir.

Bazen bu rögarların üzeri çeşitli sebeplerden veya unutularak kapanır ara sıra temizlenmesi gereken bu merkez bulunamadığı taktirde tıkanır ve kötü kokuya sebebiyet verir. Yeri belli olmayan rögarların her tarafı kazıp dağıtmadan bulunması mümkün değildir. Teknoloji ile bu sorunu tek noktadan gidermek artık çok kolay.

Çalışma şekli;
Tesisatın içine gönderilen verici (sonda) yüzeyden dedektör ile eşleştirilip tam noktasını tespit eder ve derinlik ölçüsü vererek bizi yeri belli olmayan rögarı hiç şaşmadan bulmamızı sağlar. Tabi burada tecrübe ve deneyimi hafife almamak lazım!!


KANALİZASYON BORU GİDERLERİNDEKİ SORUNLARIN TESPİTİ

Araştırma ve Tespit;
Atık sular binalardan çıktıktan sonra belediyelerin kanalizasyon hattına taşınır. Bu taşıma esnasında yerin altından giden Künk (büz) yada Pvc borular usulüne uygun ve meyilli şekilde döşensede zamanla çökme,(tesisatın altındaki toprağın boşalıp boruların ayrılması) Ağaç köklerinin boruyu delmesi gibi sorunları çözmenin yolu kazı yapıp bütün tesisatı değiştirmektir.

Dedektörle bu sorunları noktasal olarak tespit edip sadece problemli alanın kazılıp değişmesi suretiyle sizlere hızlı, kolay ve tasarruflu bir çözüm sağlıyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?