0 532 058 4520
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kanalizasyon Açma Ustası | Lağımcı

12 Temmuz 2017
3 kez görüntülendi

Kanalizasyon açma ustası eskiden sırtına attığı kazma kürek ile sokaklarda lağımcı diye dolaşan ustalardır. Tabi şimdi eskiden olduğu gibi sıradan bir şekilde değil, adeta bir doktor edasıyla kameralı sistemler ve robot makinelerle lağım açma işini yapıyorlar.

Kanalizasyonlar Neden Tıkanır?

Kanalizasyonların da normal tuvalet ya da klozetler gibi tıkanma sebepleri vardır. Yanlış kullanımlar ve özensizlik bu tıkanmaların başlıca sebeplerindendir. Kanalizasyon tıkanma durumlarında kanalizasyon açma ustası kullanılabilir. Eskiden bu işlemler daha zor bir şekilde yapılmaktaydı fakat artık teknolojinin de ilerlemesi ile birlikte robot makinelerle birlikte lağım açma işlemi daha kolay olarak yapılabilmektedir.

Kanalizasyon tıkanmalarının genel sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Binalarda kullanılmakta olan tuvaletlere ya da klozetlere erimeyen katı cisimlerin atılması ve yanlış kullanım kanalizasyon tıkanmalarına neden olabilir.
  • Lavabolara dökülmekte olan yağlı atıklar boruları ve pis su giderlerini tıkadığında dolayı kanalizasyon tıkanmalarına da sebep olabilir.
  • Sanayisi gelişmiş ve yoğu olan bölgelerde, pis su gider kısımlarına atılmış olan kumaş parçaları, poşetler ve hacimli kimyasallar da kanalizasyonların başlıca tıkanma sebeplerinden sayılabilir.

Lağım Açan Tesisatçı Usta

Aslında Osmanlı’dan beri süregelen ve adına da lağımcılık denilen bir iş gerçekten de vardır. Şimdilerde tuvalet açan lağımcı, o günlerde en önemli savaşlarda ordunun yer altındaki gücü olmuştur. Aynı şekilde Çanakkale savaşında da yer altı tünelleriyle düşman mevzilerine saldırılar düzenlemiş ve yüzlerce tünel kazarak yer altında apayrı bir savaş yapmışlardır. Düşman askerlerinin karşılıklı kazdığı tünellerde yeri gelmiş kazma küreklerle savaşmışlar, aylar boyunca adeta yer altında yaşamışlardır. Şimdilerde çok nadir rastladığımız lağımcılar, kırılamayacak ve tadilatı mümkün olmayan bölgelerde, yer altından tünel kazıp, kazdıkları tünellerden boru döşeyerek bu sorunlara çözüm üretirler. Kanal açma robotunun üretilmesi ile birlikte lağım açma ustası da artık dinlenmeye çekilmiş durumda. Çünkü kanalizasyon açma ustası tünel kazacağına, robotla kırmadan tıkanıklık açma çok daha kolaydır.

Robotla Lağım Açan Usta

Normalde böylesine büyük gider boruları kolay kolay tıkanmaz. Nadiren rastlanan kanalizasyon tıkanması bir kenara, daha çok kanalizasyon hattında çökme veya eğimsizlik kaynaklı sorunlar yaşanır. Hal böyle olunca bu borunun içini görmek ve arızanın nerede olduğunu bilmek bize büyük kolaylık sağlar. Modern lağımcı diye nitelendirebileceğimiz ustalarımız, ellerindeki kameralı kanal açma robotu ile müdahale ederek tıkanmayı açar ya da arızalı bölgenin tam yerini tespit ederler. Böylece boydan boya her yeri kırmaktan ya da tünel açmaktan kurtulmuş oluruz.

Kanalizasyon açan usta bulmak eskisi kadar kolay da değildir. Zaten insanlarımızın çoğu bu işi kimin yaptığını bilmez ve lağımı kim açar veya kanalizasyonu kim açar diye internetten ilgili kişiyi ya da kurumu ararlar. Biz size açıklayalım; kanalizasyon tıkanıklığını açan firma biz ve bizim gibi kanal açma su kaçağı bulma hizmeti veren firmalardır. Bu yönden firmamız gelişmiş ülkelerdeki sistemleri ile eş zamanlı olarak kullanmakta ve her an yeni teknolojiyi takip etmektedir. Her işin makinelere yaptırıldığı bu dönemde, lağım açma işini hala kazma kürekle yapmak kimseyi de tatmin etmiyor artık. İnsanlar yapılan her işin kendi gözüyle görülmesinden yana olduğundan, görmedikçe güvenemez hale geldiler. Sizlere görerek tıkanıklığın açıldığı bir hizmet sunuyoruz.

Kanal Açan Lağımcı Firmalar

Didim Tesisat firması, teknolojik makineyle lağım açan firmalardan biridir. İstanbul’da hizmet veren firmamız tüm kanal açma makinelerine sahip olduğundan lağım açma servis hizmetini tüm semtlere vermektedir. Kamerayla lağım açan usta ekibimiz kanalizasyon borusunun içini görüntüleyerek tıkanıklığı açar ya da tam yerini belirleyerek tamirini yapar. Bunun için tek yapmanız gereken firmamızı arayıp servis kaydı açtırmaktır. Firmamızın verdiği hizmetlerden bazıları aşağıda listelenmiştir.

  1. Kamerayla lağım açma servisi
  2. Kanalizasyonu robotla açma
  3. Makineyle kanal açma servisi
  4. Robotla lağım açan usta

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?